Ödeme Türü Oluşturma | E Ticaret Web Sitesi - E-Ticaret Çözümleri - Akıllı Ticaret | E-Ticaret Konu Anlatımları
0850 455 1 789

Ödeme Türü Oluşturma

Ödeme Türü OluşturmaÖdeme seçeneklerini tanımlamamız satın alma potansiyelini arttıracaktır. Sanal pos, kredi kartı veya banka kartı ile internet üzerinden ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde PayTR, Moka ve iyzico ödeme sistemleri çok kullanılmaktadır. Kullanımı ve desteği tamamen ücretsizdir. İyzico, Banka kartı veya kredi kartı kullanmak istemeyen kişiler ve müşteriler için sanal cüzdan hizmeti sunmaktadır.

Öncelikle ödeme seçeneklerinde hangi bankaları kullakmak istiyoruz onları seçmemiz gerekmektedir. Menüden ayarlar > sanal pos ayarları ekranına girilir. Hangi ödeme seçeneklerini kullanmak istiyorsak onların ''durum'' ve ''3D Secure'' kolonlarındaki sekmeleri tıklanarak mavi yapılır.Ödeme seçeneklerimizi açtıktan sonra hangi ödeme seçeneklerini tek çekim ve taksitli yapacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Menüden Satış > ödeme seçenekleri ekranından ''ödeme seçeneği ekle'' butonuna tıklanır.

Durum: Ödeme seçeneğinin aktif ya da pasif olduğunu belirlediğimiz alandır.
İsim: Ödeme seçeneğinin ismini belirlediğimiz alandır.
Yalnızca Tek Çekim: Taksitli yapmak istersek Hayır, tek çekim yapmak istersek evet diye belirlediğimiz alandır.
Sanal Pos Bankası: Ödemedeki bankayı belirlediğimiz alandır.
Ödeme Açıklaması: Müşterimize ödeme ile ilgili bilgilendirme yaptığımız alandır.
Görüntü: Seçtiğimiz ödeme sistemi ile ilgili sitemizde gözükmesini istediğimiz görseldir. ''Resim seç'' butonuna tıklayarak açılan ekranda ''banka klasörü'' seçilir. Banka klasörü açıldıktan sonra hangi ödeme seçeneğindeki resmi eklemek istiyorsak üstüne bir kere tıklayarak ''tamam'' butonuna tıklanır.

Sırası: Sitemizdeki taksit seçeneklerinde kaçıncı sırada olacağını belirlediğimiz alandır.
Bayi Grubuna Özel: Ödeme seçeneğini bayiye özelse bölgesi seçilir, eğer özel değilse kapalı diye belirlediğimiz alandır.
Aşağıda ziraat bankasına ait tek çekim ödeme seçeneği bilgileri tanımlanmıştır. Ödeme seçeneği tanımlamalarını yaptıktan sonra aşağıda bulunan ''kaydet'' butonuna tıklanır.Tek çekim ödeme seçeneğimizi tanımladıktan sonra bir de taksitli ödeme seçeneğimizi tanımlayalım. Aşağıda moka ödeme seçeneğine ait taksitli ödeme seçeneği bilgileri tanımlanmıştır.Tanımladığımız ödeme bilgilerinin taksit sayılarını, ek taksit sayısını ve komisyon oranlarını menüden ayarlar > POS taksit ayarları ekranından belirleyebiliriz. Açılan ekranda tanımlamış olduğumuz iki ödeme seçeneği bulunmaktadır. Tanımlı ödeme seçeneklerimize taksit eklemek için yukarıda bulunan ''taksit ekleme/düzenle'' butonuna tıklarız.
Hangi ödeme seçeneğine taksit belirlemek istiyorsak öncelikle onu seçmeliyiz.
O ödeme seçeneği için taksit sayısı belirlenir.
Ödeme seçeneğine ek taksit vermek için ek taksit sayısı seçilir.
Seçtiğimiz ödeme seçeneği için komisyon oranı girilir.
Belirlediğimiz taksit sayısını sitemiz üzerinde belirgin yapmak için yani koyu renkte göstermek için ''belirgin yap'' kutucuğu işaretlenir.
Ödeme seçenekleri için belirlediğimiz taksit bilgilerini girdikten sonra ''ekle'' butonuna tıklayarak taksit sayılarımızı belirleyebiliriz.Böylelikle tanımlamış olduğumuz ödeme seçeneklerine taksit sayısı, ek taksit sayısı ve komisyon oranlarını girmiş olmaktayız.
Bu tanımlamalarımız sitemiz üzerinde aşağıdaki gibi gözükmektedir.
Diğer Ödeme Seçenekleri

Havale/EFT ile ödeme ve Kapıda Ödeme seçeneği olmak üzere girebilceğimiz iki ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu ödeme seçenekleri ile sipariş giren müşterilerimize inidirm ya da ek ücret uygulanmaktadır.

Havale/EFT ile Ödeme

Sipariş girişi yaparken havale/EFT ödemesini seçen müşterilerimize indirim ya da ek ücret girmek için ödeme seçeneğimizin hemen sağında bulunan ''düzenle'' butonuna tıklamalıyız. Havale / EFT sitemizde varsayılan olarak gözükmektedir.Durum: Ödeme seçeneğinin aktif mi pasif mi olduğu belirlediğimiz yerdir.
İsim: Ödeme seçeneğinin ismini girdiğimiz yerdir.
Ödeme tipi: Ödeme tipi seçtiğimiz yerdir.
Ek ücret / indirim: Oran ve indirim seçilirse yazacağımız miktar siparişin %’de kaçı indirim yapılacağı belirlenir. Miktar ve indirim seçilirse TL bazında siparişten ne kadar inidirm uygulanacağı belirlenir.
Ek ücret / İndirim Miktarı: Ek ücretin ya da indirimin ne kadar yapılacağını girdiğimiz alandır.
Ek ücret / İndirim Miktarı Açıklama: Ek ücret ya da indirim miktarını açıkladığımız alandır.
Ödeme Açıklama: Girmiş olduğumuz ödemenin açıklandığı alandır.
Görüntü: ''Resim seç'' butonuna tıklayarak resim eklediğimiz alandır. Varsayılan olarak gelmektedir.
Sırası: Sitemizde bulunan ödemelerde kaçıncı sırada olmasını belirlediğimiz alandır.
BayiGrubuna Özel: Bayiye özel grup tanımı yapabildiğimiz alandır.

Ödeme bilgilerimizi girdikten sonra aşağıda bulunan ''kaydet'' butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.Kapıda Ödeme

Sipariş girişi yaparken Kapıda Ödeme seçen müşterilerimize indirim ya da ek ücret girmek için ödeme seçeneğimizin hemen sağında bulunan ''düzenle'' butonuna tıklarız.Durum: Ödeme seçeneğinin aktif mi pasif mi olduğu belirlediğimiz yerdir.
İsim: Ödeme seçeneğinin ismini girdiğimiz yerdir.
Ödeme tipi: Ödeme tipi seçtiğimiz yerdir.
Ek ücret / indirim: Oran ve indirim seçilirse yazacağımız miktar siparişin %’de kaçı indirim yapılacağı belirlenir. Miktar ve indirim seçilirse TL bazında siparişten ne kadar inidirm uygulanacağı belirlenir.
Ek ücret / İndirim Miktarı: Ek ücretin ya da indirimin ne kadar yapılacağını girdiğimiz yerdir.
Ek ücret / İndirim Miktarı Açıklama: Ek ücret ya da indirim miktarını açıkladığımız yerdir.
Ödeme Açıklama: Girmiş olduğumuz ödemenin açıklandığı yerdir.
Görüntü: ''Resim seç'' butonuna tıklayrak resim seçtiğimiz yerdir. Varsayılan olarak gelmektedir.
Sırası: Sitemizde bulunan ödemelerde kaçıncı sırada olmasını belirlediğimiz yerdir.
BayiGrubuna Özel: Bayiye özel grup tanımı yapabildiğimiz yerdir.

Ödeme bilgilerimizi girdikten sonra aşağıda bulunan ''kaydet'' butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.Kapıda ödeme seçeneğimizi silmek istersek kaydettikten sonra hemen sağında ''sil'' butonu bulunmaktadır. Sil butonuna tıklamamız ödeme seçeneğini silmek için yeterli olacaktır.

Böylece ödeme türlerimizi oluşturmuş oluruz.

Sen de hemen E-ticarete başla