Instagram Access Token Kodu Alma - E Ticaret Sitesi - E-Ticaret Çözümleri - Akıllı Ticaret | E-Ticaret Konu Anlatımları
0850 455 1 789

Instagram Access Token Kodu Alma

Instagram Access Token Kodu AlmaInstagram Access Token kodu, Instagram API’sini kullanarak farklı uygulamalar üzerinde işlem yapmanızı sağlayan uzun süreli bir erişim kodudur. Örneğin; Instagram’daki fotoğraflarınızı Access Token kodu ile bir e-ticaret sitenizde sergileyebilirsiniz. Bu yazımızda Instagram Basic Display ile nasıl Access Token oluşturabileceğinizi adım adım anlatacağız.
Not: Instagram Basic Display ile oluşturduğunuz Access Token kodunu kullanabilmeniz için Instagram hesabınızın herkese açık olması gerekir.

Adım 1 - Geliştiriciler için Facebook'ta Uygulama Kaydedin
1.1 Access Token oluşturmadan önce Facebook geliştirici hesabınızın olması ve bu hesap ile bir uygulama oluşturmanız gerekiyor. Bunun için var olan Facebook hesabınızı kullanabilir ya da yeni geliştirici hesabı oluşturabilirsiniz. Başlamak için Geliştiriciler için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Adım 2 - Yeni Uygulama Oluşturma

2.1 Giriş yapmış olduğunuz sayfada My Apps butonuna tıklayın.2.2 Create App butonuna tıklayarak uygulama oluşturma adımlarına geçin.2.3 Oluştur butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede Hiçbiri seçeneğini seçin.2.4 Bu işlemden sonra uygulamanız için uygulama adınızı ve iletişim e-posta adresinizi girmeniz istenecektir. Eğer varsa Business Manager hesabınızı uygulamaya bağlayabilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra Create App butonuna tıklayın. Güvenlik için robot kontrolünden geçmeniz gerekebilir.

Adım 3 - Instagram Basic Display Yapılandırma

Uygulamamızı oluşturduk. Şimdi Access Token oluşturmak için Instagram Basic Display yapılandırmamız ve ayrıca test kullanıcısı eklememiz gerekiyor.
3.1 Instagram Basic Display altındaki Set Up butonuna tıklayın. Burada iki farklı Instagram seçeneği vardır. Instagram Basic Display seçeneğini seçtiğinizden emin olun.3.2 Basic Display sayfasındaki en altta bulunan Create New App butonuna tıklayın.3.3 Uygulama adı 2.adımda oluşturduğunuz Facebook uygulama adından otomatik olarak gelir. Bu adı değiştirmeyin.

Adım 4 - Instagram Tester Kullanıcısı Ekleme

Instagram Access Token oluşturabilmemiz için uygulamamıza Instagram Tester (test kullanıcısı) eklemeniz gerekiyor.
4.1 Basic Display sayfasına gidin. Uygulamayı ilk oluşturduğunuzda bu bölüme otomatik olarak yönlendirilirsiniz. Add or Remove Instagram Testers butonuna tıklayın.4.2 Instagram Testers bölümündeki Add Instagram Testers butonuna tıkladığınızdan emin olun.4.3 Test kullanıcısı tanımlamak istediğiniz Instagram hesabının kullanıcı adını girin. Kullanıcı adını girdiğinizde benzer kullanıcı adlarının listesi açılacaktır. Buradan erişim izninizin olduğu kullanıcı adını seçin.

Adım 5 - Test Kullanıcısını Instagram Hesabına Tanımlama

Masaüstü bilgisayarınızdan Instagram hesabınıza giriş yapın.
5.1 Ayarlar sayfasından Uygulamalar ve İnternet Siteleri menüsüne tıklayın. Açılan sayfada, Test Kullanıcı Davetleri sekmesine gidin. Buradan gönderdiğiniz uygulama izin isteği onaylayın.5.2 Facebook geliştirici panelinize geri dönün ve oluşturduğunuz uygulama menüsünden Basic Display sayfasına gidin. Açılan sayfada User Token Generator bölümünden Generate Token butonuna tıklayın.Generate Token butonuna tıkladığınızda oluşturduğunuz uygulama izinlerini onaylamanız için yeniden oturum açma ekranı açılır.5.3 Açılan pencerede I Understand seçeneğini onaylayıp access token kopyalayın ve Done butonuna tıklayın. Eğer oluşturduğunuz token kodu kaybolursa 5.2 adımını tekrar ederek yeniden oluşturabilirsiniz.

Adım 6 - Access Token Kodunu Eklentiye Ekleyin.

Son adım olarak, oluşturduğunuz Instagram Access Token kodunu kaydedin.
Akıllı Ticaret panelinizde Ayarlar >> Genel Site Ayarları >> Sosyal Medya >> Instagram Access Token kısmına almış olduğunuz kodu yapıştırıp kaydedin.Hazırlayan: Çağrı Karataş

Sen de hemen E-ticarete başla