Google Tag Manager Kodu Ekleme ve Doğrulama - E Ticaret Sitesi - E-Ticaret Çözümleri - Akıllı Ticaret | E-Ticaret Konu Anlatımları
0850 455 1 789

Google Tag Manager Kodu Ekleme ve Doğrulama

Google Tag Manager Kodu Ekleme ve DoğrulamaGoogle Tag Manager, ziyaretçi hareketlerini izleyip seçimimize bağlı olan kullanıcı davranışlarının gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmemizi sağlayan bir kod grubudur. Dönüşüm izleme, site analizi, yeniden pazarlama gibi izleme amaçları için kullanılabilen oldukça esnek bir araçtır. Özellikle Google Analytics ve Google AdWords ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili olan Google Etiket Yöneticisi, belirlediğimiz kullanıcı hareketlerini tek bir noktadan izlememizi ve veri almamızı sağlar. Yapmamız gereken Google Etiket Yöneticisi’ne giriş yapıp varsa Google Analytics veya Google AdWords hesabımızla bağlantı kuracak şekilde etiketler eklememiz ve yaptığımız eklemeleri yayına almamız.

Ayrıca Google Tag Manager ile sadece Web sitenizi değil, mobil uygulamanızı da izleyebilirsiniz. Google Tag Manager’ı Android ve iOS uygulamalarınız için de kullanabilirsiniz. Oldukça kapsamlı kullanım ve izleme özelliklerine sahip olan Etiket Yöneticisi, belirlediğiniz her değişkeni izlemenizi sağlayacak esnekliğe sahiptir.

Google Tag Manager ve Google Analytics

Google Analytics ve Google Tag Manager oldukça benzer bir şekilde çalışmaktadır. Google Tag Manager hesabıyla Web sitenizi izlemek için bir kod oluşturur ve sitenize ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu kod Google Analytics kodunu da içerebilir. Google Tag Manager hesabınıza eklediğiniz her etiket, kodun içerisinde yer alır ve böylece Web sitenizden gelen verilerin ölçümünü yapmanız mümkün olur. Önemli olan noktalardan biri; yaptığınız her değişiklikle birlikte yeni versiyonu yayına almanız gerektiğidir. Web sitenize özel olarak oluşturduğunuz Tag Manager profiline eklediğiniz hareket veya engelleme fonksiyonu için kodda değişiklik yapmanız gerekmiyor, ancak yapacağınız değişikliklerin çalışması için mevcut versiyonun güncellemeniz yeterli olacaktır.

Özellikle Google Analytics hesabınızı Google Tag Manager ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer bunu tercih ederseniz, sitenizdeki Google Analytics izleme kodunu kaldırabilirsiniz. Google Analytics izleme kodunu kaldırdıysanız, Google Tag Manager kodunu sitenizde izlemek istediğiniz her sayfaya eklemeniz gerekmektedir.

Google Tag Manager profili oluşturmak için;

Google hesabınızla Google Tag Manager‘da oturum açın veya bir hesap oluşturun.
Google Tag Manager içerisinde yeni bir profil oluşturun ve eklemek istediğiniz Web sayfalarının adresini belirtin.
Kurulumdan sonra oluşan Kod parçacığını kullanmak istediğiniz her sayfada etiketinin altına ekleyin.
Oluşturduğunuz profil içerisinde yeni bir etiket grubu oluşturun, bu bölümde Google Analytics hesabınızı da ekleyebilirsiniz.
Oluşturduğunuz etiket grubunda istediğiniz ayarlamaları yaptıktan sonra etiket grubunu yayına alın.
Google Tag Manager’da oluşturduğumuz kodu panelimizde ayarlar > genel site ayarları ekranında yukarıda bulunan ''SEO'' sekmesine tıklayıp ''Google Tag Manager'' alanına girmemiz yeterli olacaktır.
Hazırlayan: Çağrı Karataş
 

Sen de hemen E-ticarete başla