Google Search Console Doğrulama - E Ticaret Sitesi - E-Ticaret Çözümleri - Akıllı Ticaret | E-Ticaret Konu Anlatımları
0850 455 1 789

Google Search Console Doğrulama

Google Search Console DoğrulamaMeta doğrulama işlemi, Google tarafından bu sitenin bize ait olup olmadığını sorgulamak için kullandığı bir sistemdir. Google, site sahibine bir kod verir ve o kodu, siteyi kontrol ettiği panelden girmesini ister. Eğer o kod doğruysa sitemiz google üzerinde güvenli site olarak gözükecektir.

Öncelikle bir gmail hesabımızın olması gerekmektedir. Eğer yoksa bir gmail hesabı açmalıyız. Gmail hesabı açtıktan sonra ''https://search.google.com/search-console'' sitesine gitmeliyiz.

Daha sonra sağ tarafta bulunan işaretli ''URL ön eki'' tıklanır ve ''URL’yi girin'' dediği yere sitemizin ismi örnekteki gibi yazılıp ''devam'' sekmesine tıklanır. Alan adının sitenize ait olduğu kontrol edilir.

google search console

''HTTML'' etiketi seçeneği tıklanarak işaretli alandaki kod ''kopyala'' yapılır.


google search console


Panel üzerinden Ayarlar >> Genel Site Ayarları tıklanarak yukarıdan ''SEO'' seçilir. Aşağıda işaretli olan Özel Meta Doğrulama Kodu alanına kopyalamış olduğumuz kod girilir. Yanında bulunan ''onay'' sekmesi ile yukarıda bulunan ''önbelleği güncelle'' tıklanır.


google search console


Tekrar kodu aldığımız ekrana geri dönerek ''doğrula'' sekmesi tıklanır. Kod doğru girildiyse sahiplik doğrulandı bilgisi aşağıdaki gibi gelecektir. Böylece google search console doğrulama gerçekleşmiş olur.


google search console

google search console

Hazırlayan: Çağrı Karataş 

Sen de hemen E-ticarete başla